25.03.2020

Sběrací vozy TIGO pro všechny

Před třemi lety se rozrostl program značky Fendt o víceúčelové sběrací a řezací vozy TIGO. Dané modely jsou určeny pro velké zemědělské podniky a podniky služeb. Postupně se nabídka rozšířila o další výkonové kategorie určené jak pro střední farmy, tak pro menší hospodáře. Pro český trh jsou bezesporu zajímavé dvou a třínápravové modely řady MS, MR, PR a XR. K dispozici jsou rovněž jedno a dvounápravové modely S a ST určené pro sklizeň menších ploch.
Sběrací vozy MS a MR představují standardní sběrací vozy s lanovým stropem a plachtovými clonami. Řada MS je určena pro kolové traktory s výkonem od 59 kW (80 k) výše a nabízí ložný prostor 40 – 70 m3 při středním stlačení. Charakteristickým znakem je hrabicové vkládací ústrojí s minimálními nároky na příkon. Zástupci řady MS nabízí sběrač o šířce sbírání 1800 mm a jsou osazeny 33 řezacími noži pro dosahování teoretické délky řezanky 38 mm.
Řada MR využívá pro vkládání hmoty spirálový vkládací rotor o průměru 800 mm a nabízí ložný objem 40 – 100 m3 při středním stlačení. Pro sklizeň senáže jsou vhodné modely s objemem do 60 m3, modely o objemu 100 m3 jsou konstruovány pro sklizeň sena a slámy. Požadovaný příkon pro zástupce řady MR činí od 66 kW (90 k). Šířka sbírání je taktéž 1800 mm podle DIN, nosník řezacího ústrojí je osazen 31 noži pro dosahování teoretické délky řezanky 45 mm. Konstrukce vozů zahrnuje přední hydraulicky polohovatelnou stěnu.
Vrcholem nabídky jsou modely řady PR a XR, které jsou konstruovány jako víceúčelové s otevřenou stropní části a hydraulicky polohovatelným čelem. Díky němu získáme až 6 m3 ložného objemu navíc. Sběrací vozy PR disponují sběračem o šířce 1900 mm podle DIN, 40 řezacími noži, spirálovým rotorem a teoretická délka řezanky činí 37 mm. Jejich ložný objem činí 45 – 70 m3. Řada XR pak nabízí šířku sbírání 2000 mm, 45 řezacích nožů a objem 65 – 100 m3 při středním stlačení. Teoretická délka řezanky je rovněž 37 mm.
Všechny modelové řady jsou k dispozici ve standardním provedení nebo s dávkovacími válci. Řadu možností nabízí volba podvozku a zahrnuje také hydropneumatické vyrovnávání a disky o rozměru až 30,5´´. Zajímavým prvkem je elektronicky ovládané nucené řízení nebo kamerový systém. Vybrané modely mohou být doplněny rovněž vážícím zařízením. Pro usnadnění každodenní údržby můžeme využívat výklopného nosníku nožů nebo brousícího zařízení.


1/5