25.06.2019

Příjemný Den Otevřených dveří, Želkovice

Poslední květnový den tohoto roku se příznivci techniky prodávané společností Agromex sjeli na akci Den otevřených dveří pobočky Želkovice. V rozsáhlém areálu byly vystaveny především samojízdné i závěsné stroje značky Fendt, ale nechyběla například i dopravní technika Kröger nebo manipulační technika Weidemann. Expozice byla zkrátka průřezem celého sortimentu.
Pobočka Agromex v Želkovicích není nikterak stará. Do krásného a velkého areálu se nastěhovala v roce 2013. Její vedoucí Jaroslav Žabka začínal v regionu jako samotný prodejce. Dnes už má celá pobočka šestnáct zaměstnanců a nabízí kompletní sortiment zemědělské techniky a také kvalitní servis. Vzhledem k rozsáhlosti a rozmanitosti regionu se zde prodává technika jak pro malého farmáře, tak pro velké zemědělské podniky nebo poskytovatele služeb. opravdu od malé techniky až po velké stroje. V blízké budoucnosti navíc bude otevřeno nové středisko v Žamberku, aby zákazníci měli kratší cestu. takže o zákazníky v tomto regionu bude dobře postaráno.

Traktory nejen do dopravy
V expozici bylo vystaveno několik souprav traktoru Fendt a dopravní techniky Kröger. Hned u příchodu z parkoviště stál traktor Fendt 516 Vario. Traktor byl vybaven čelním nakladačem Cargo 4X 80 a táhnul přívěs Kröger z řady Agroline HDK 302. Hned vedle byla k vidění souprava traktoru Fendt 846 Vario s maximálním výkonem 265 koní a dvounápravového přívěsu Kröger TKD 302. Traktory Fendt jsou vybaveny koncernovými motory Agco Power, které jim dodávají dostatečný výkon při nízké spotřebě pohonných hmot. Naladěny jsou na dosahování vysokého točivého momentu v nízkých otáčkách a doplněny jsou takovými systémy pro úpravu spalin, aby splňovaly aktuální platné emisní normy a nezvyšovaly náklady na provoz nebo spotřebu pohonných hmot. Výhodou všech traktorů Fendt je legendární  bezstupňová Vario převodovka, která se obzvlášť hodí právě do dopravy.    

Pícninářský program je kompletní
Není to tak dávno, kdy se v sortimentu zelené techniky Fendt objevily i závěsné stroje. Dnes má již zákazník možnost zakoupit kompletní linku pro sklizeň pícnin od značky Fendt. V expozici byl vystaven například osmirotorový obraceč Twister 901 Trans nebo dvourotorový shrnovač Former 7850 s pracovním záběrem 7,8 – 8,4 m.
K vidění byly i nové lisy například lis na válcové balíky 4160 V s výbavou XtraCut. Lis má variabilní lisovací komoru a tvoří balíky o 0,7 – 1,6 m a šířce 1,23 m. Lisovací komora má speciální geometrii díky níž zajišťuje rychlý začátek lisování a po celou dobu lisování je na balík vyvíjen konstantní tlak pomocí systému Constant Pressure System. Lis je vybaven výkonným sběračem a řezáním s až 25 noži. Výhodou je též výklopné dno dopravního kanálu Hydroflexcontrol, které zabrání ucpání lisu. Technika Fendt nabízí z pícninářského programu též kombinované sběrací vozy Tigo.  Vozy se vyznačují velmi dobrým využitím kapacity ložné plochy díky multifunkčnímu přednímu čelu. Tigo 75XR D má povolenou celkovou hmotnost až 31000 kg a objem korby činí 44 m3.

Řezačka i mlátička
I na sklizeň jsou stroje značky Fendt připraveny. V nabídce jsou jak sklízecí řezačky, tak sklízecí mlátičky. V expozici zářila sklízecí řezačka Katana 85. Společnost Fendt nabízí dva modely řezaček Katana, a právě model Katana 85 je ten větší. Vyznačuje se důmyslným vkládacím systémem, vysokou průchodností a kvalitním řezáním, které má na starosti řezací buben o průměru 720 mm.
Sortiment sklízecích mlátiček je pestrý a v areálu byla vystavena sklízecí mlátička 6335 C. Jde o klasický konvenční stroj s šestiklávesovým vytřásadlem, který je možné agregovat s žacími lištami o pracovním záběru 5,5 – 7,7 m. S výkonem 360 koní, mláticím bubnem šířky 600 mm a délky 1600 mm a celkovou plochou sít 5,58 m2 patří mezi střední až vyšší výkonovou třídu a nabízí všestranný stroj pro střední a větší podniky.
Sklízecí mlátička Fendt C je jen jednou z nabídky. V letošním roce by se opět měla na demo tour ukázat nová nejvýkonnější sklízecí mlátička Fendt Ideal s dvourotorovým axiálním mláticím a separačním systémem.  

Samojízdné i tažené
Aplikační technika je další částí široké nabídky techniky Fendt. Patří do ní jak samojízdné stroje, tak tažené. Vystaven byl samojízdný postřikovač Rogator 655, který je největším členem celé řady Rogator 600. Jeho hlavní nádrž pojme 6200 l postřikové jíchy, a navíc disponuje ještě přídavnou nádrží na čistou vodu o objemu 500 l. Vybaven může být rameny s pracovním záběrem od 18 do 36 m. Druhým aplikačním strojem byl tažený postřikovač Rogator 366. Opět jde o největší model celé řady a je osazen hlavní nádrží o objemu 6930 l a přídavnou nádrží na čistou vodu o objemu 900 l.  

Manipulační technika
Program značky Fendt je široký. Zájemce o tuto značku může vybírat i techniku pro komunální využití. Zájemce o manipulační techniku
si může vybrat z ucelené nabídky si Manipulační techniku v barvách Fendt bychom v areálu nenašly, ale neznamená to, že Agromex ji neprodává. Ve svém sortimentu má ucelenou nabídku
kolových nakladačů a teleskopických manipulátorů Weidemann. Čtveřice modelů kolových nakladačů byla vystavena i v expozici během akce Den otevřených dveří. Zajímavý byl například model Weidemann 3080 T, který patří do rodiny kolových nakladačů s teleskopickým ramenem. Model 3080 tu byl i v klasické verzi s maximální výškou zdvihu přes 3 m a nosností přes tři tuny.
K vidění byl i Weidemann Hoftrac 1160. Tento kolový kloubový nakladač se vyznačuje kompaktní konstrukcí, nízko položeným těžištěm, malým poloměrem otáčení a vysokým výkonem.

Navigace
Precizní zemědělství se stále víc zabydluje na českých farmách. Podmínkou k jeho praktikování je technika s přesnou satelitní navigací. Není proto divu, že většina středních a větších traktorů již přijímačem satelitního signálu disponuje a okolo 80 % pracuje v systému precizního zemědělství. Společnost Fendt nabízí obsáhlý balíček chytrých funkcí včetně satelitní navigace, jenž umí přijímat signál RTK, a tudíž je možné se stroji pracovat s přesností až na dva centimetry. K tomu je, ale zapotřebí ke každému stroji zakoupit onen RTK signál. Jinou možností je vybudování tzv. base stanice a připojení všech svých strojů ke své stanici. Pobočka společnosti Agromex v Želkovicích nabízí v tomto směru velmi zajímavou službu. Sama totiž vytvořila „base“ stanici přímo na pobočce a farmářům v dosahu 50 km nabízí výhodné využívání RTK signálu. Navíc tento signál přijímá ve svých strojích i při prezentačních akcích.

 

Příspěvek zpracovala Martina Karásková, Profi Press

 


1/5