13.03.2020

Kröger se zabydlel na jihu Čech

Agromex zastupuje na českém trhu německou značku Kröger od 1.ledna 2019 a to v celém jejím širokém programu. Ten zahrnuje návěsy a přívěsy pro zemědělství, návěsy s výtlačným štítem, dopravní techniku pro stavebnictví nebo hákové nosiče a nástavby pro nákladní automobily. Jedním ze spokojených uživatelů přívěsů HKD o celkové hmotnosti 18000 kg je Ing. Petr Caha, Ph.D., který hospodaří ve Smilovicích nedaleko Týna nad Vltavou.
Jeho farma má rozlohu 68 ha, z čehož připadá na ornou půdu 58 ha, na které pěstuje obiloviny, řepku a hrách. Živočišnou produkci zastupuje chov prasat. Důvodem pro pořízení tohoto populárního přívěsu bylo podle slov Ing. Cahy především zjednodušení a zefektivnění dopravy zrnin, osiv nebo minerálních hnojiv. Přívěs pracuje na farmě od léta loňského roku k plné spokojenosti majitele.
Kromě dopravy sypkých materiálů se využívá také k přepravě vaků s osivy nebo hnojivy, a to díky portálové konstrukci bočnic. Pro letošní rok plánuje spokojený majitel přepravovat také válcové balíky, které lisuje na zhruba 10 ha luk. To umožní stejně jako přepravu vaků portálové otevírání. Protože farma nedisponuje vlastními skladovacími prostory, musí přívěs v soupravě s traktorem o výkonu 114 kW (155 k) zajistit dopravu zrnin do 25 km vzdáleného výkupu. Odtud nejen v předjaří přiváží pevná minerální hnojiva.
Ing. Petr Caha, Ph.D. oceňuje po více než půlročním provozu lehkou konstrukci, kdy jsou stěny vyrobeny z desek na bázi překližky. Dále pak portálové otevírání bočnic, třístranné sklápění, okénko pro sypké materiály v zadním čele. Precizní je podle jeho slov zpracování vlastní konstrukce a všech ovládacích prvků. K rozhodnutí pro značku Kröger přispěl také mimořádně příznivý poměr mezi cenou a výkonem. A jak Ing. Caha dodává závěrem, přívěs vyniká také povedeným designem, což jen dokresluje promyšlenou konstrukci.


1/5