06.04.2021

Inovovaná řezačka Katana

Značka Fendt nabízí ve svém programu samojízdné sklízecí řezačky nesoucí výstižný název KATANA. Na základě zkušeností z praxe provedl výrobce řadu inovací za účelem zvýšení výkonnosti a rozšíření možností sklizně objemných krmiv. Výsledkem je výrazně modernizovaná sklízecí řezačka Fendt KATANA 650 poháněná osvědčeným řadovým šestiválcem MTU o zdvihovém objemu 15,6 l a výkonu 478 kW (650 k).
S ohledem na prvotřídní kvalitu řezanky a výkonnost při sklizni vsází model KATANA 650 na vkládací ústrojí tvořené 6 válci s hydrostatickým pohonem. Dané řešení umožňuje plynulé nastavování délky řezanky. Délka vkládacího ústrojí snímaná detektorem kovů dosahuje 970 mm. Srdcem řezačky je řezací buben o šířce 800 mm a průměru 720 mm. Výrobce vsadil na osvědčené uspořádání nožů do tvaru písmene V. K dispozici máme hned 3 varianty – 2 x 10 nožů, 2 x 14 nožů a 2 x 20 řezacích nožů.
Zcela nová je konstrukce kanálu řezačky, který nese označení Fendt CropFlow 2.0. Přináší zvýšení průchodnosti až o 21 % a snížení spotřeby paliva až o 12 %. Zcela nové jsou možnosti drcení kukuřičného zrna díky 2 novým typům drtících válců. Obě možnosti pracují s průměrem 300 mm. Provedení R představuje klasický zubový profil, válce typu RS pracují se spirálovou geometrií ve tvaru písmene V. Diference otáček válců činí 30 nebo 40 %.
Kanál řezačky doplňuje výkonný metač o průměru 550 mm a šířce 620 mm. Metací komín je otočný pod úhlem 210° a nabízí překládací výšku na úrovni 6,2 m. V souvislosti s řezacím kanálem má výrobce k dispozici různé typy nožů a proti-ostří, a to včetně HD provedení. Další možností je montáž zařízení pro dávkování konzervantů. Výrobce pracuje s tzv. modulárním systémem nádrží. V takovém případě nabízí řezačka palivovou nádrž o objemu 1010 l, dále nádrž AdBlue 205 l a nádrž na konzervanty s objemem 215 l.
Pohon řezacího bubnu je záležitostí úhlové převodovky se 2 pracovními rozsahy. Režim POWER je určen pro maximální využití výkonu hnacího agregátu. Naopak v režimu ECO dochází ke snížení otáček motoru z 1900 na 1520 otáček za minutu. Pohon pojezdu nabízí polní (0 – 20 km/h) a silniční rozsah (0 – 40 km/h). Pří přejezdech rychlostí 40 km/h pracuje motor při 1420 otáčkách. Standardem je pohon 4 x 4 a odpružená zadní náprava, která je na přání k dispozici se zvýšeným točivým momentem pro náročné podmínky.
Sklizeň je záležitostí osvědčených adaptérů. Jejich agregace je otázkou praxí prověřeného kyvného rámu. Při sklizni kukuřice pracuje řezačka KATANA s bubnovými adaptéry o záběru 6 m, dále pak 7,5 m a 9 m, které umožňují sklizeň 8 – 12 řádků s roztečí 0,75 m. K dispozici jsou různé konfigurace, včetně nového provedení StalkBuster pro drcení kukuřičného strniště. V nabídce nechybí přepracovaný sběrač v provedení HD a diskové žací ústrojí pro přímou sklizeň.


1/5