05.02.2020

Benefity kloubových nakladačů

Značka Weidemann je neodmyslitelně spojena s vývojem a výrobou vyspělých kolových kloubových nakladačů. Tento německý výrobce každoročně přináší řadu inovací stávajících modelů i rozšiřování modelových řad. V posledních dvou letech přichází na trh s trojicí výkonných kloubových nakladačů s typovým označením 9080, 9580 a 9580 T. Jedná se o zástupce kategorie 10000 – 12000 kg se standardním nebo teleskopicky výsuvným výložníkem.
Model 9080 je nedílnou součástí široké flotily předváděcích strojů firmy Agromex, která dnes pokrývá průřez všemi modelovými řadami. Tento výkonný, a přitom kompaktní model nabízí základní provozní hmotnost 10722 kg, maximální dosah na čepu nářadí 4260 mm, nebo nosnost na úrovni 5260 kg. Úhel zalomení kloubového řízení 40° je zárukou vynikající manévrovatelnosti. Zadní náprava je výkyvná v rozsahu ± 12° a zajišťuje maximální stabilitu při práci v těžkém terénu a přejíždění nerovností.
Nakladač je předně určen pro práci na polních hnojištích, silážních žlabech nebo pro zajištění obslužnosti bioplynových stanic a kompostáren. Unikání je systém pojezdu Power Drive 370, kdy se jedná o převodovku s plynule měnitelným převodovým poměrem s důrazem na co nejvyšší tlačnou sílu. Maximální konstrukční rychlost činí 30 km/h. Tu ještě umocňuje použití 100 % závěrky diferenciálu na přední a zadní nápravě a kola obutá do pneumatik o rozměru 600/55 x 26,5. Nakladač pohání čtyřválcový přeplňovaný motor Deutz o výkonu 115 kW (156 k).
Předvádění ve velmi náročných podmínkách potvrzuje přednosti konstrukce, manévrovací schopnosti, výkonnost či manipulaci v náročných podmínkách. Obsluhy oceňují především možnost volby trojice rychlostních rozsahů – 0 až 7 km/h, 0 až 15 km/ a 0 až 30 km/h, vysoce komfortní a prostornou kabinu, ergonomické a intuitivní ovládání.  Při náročné manipulaci na polních hnojištích v těchto dnech hodnotí velmi pozitivně uzávěrku diferenciálu ovládanou tlačítkem na joysticku. Podle slov farem a podniků, kde předvádění probíhá, dosahuje nakladač s kloubovým řízením nesrovnatelně vyšší výkonnosti při porovnání s manipulační technikou s konceptem řízení všech čtyřech kol.


1/5